"Süper Kent Bursa" Kasım ve Aralık Aylarında Arkitera.com'da

Arkitera.com'da iki ay boyunca dosya konusu olan kente dair güncel ve kapsamlı içerik üretmeyi amaçlayan; görüş yazılarına ve söyleşilere yer verilen "Süper Kent" dosyası Kasım ve Aralık aylarında Bursa'ya odaklanıyor. 

Osmanlı'nın ilk başkenti olan Bursa ve günümüz Türkiye'sinin 4. en kalabalık şehri. Uludağın eteklerinden Bursa ovasına doğru yayılan şehrin ekonomisi tarım ve sanayi üzerinden dönüyor. Otomotiv sanayinin ve tekstilin Türkye'deki öncü şehirlerinden olan Bursa'nın, turizmle olan ilişkisi ise hem yamacına yerleştiği Uludağ'daki kayak turizmi hem de Gemlik Körfezi'ne bakan sahil şeridi üzerinden sürüyor.

Süper Kent dosya serisinin konusu olan tarihi şehir mimari anlamda neredeyse Osmanlı'nın bütün ilklerine sahip: ilk üniversite, ilk çifte hamam, ilk spor alanı, ilk bedesten, ilk medreseli cami, ilk hastane Bursa'da inşa edilmiş. Cumhuriyetin ilanından sonra da önemli bir sanayi, tarım ve kültür şehri olmaya devam eden Bursa'da 1960’lı yıllardan itibaren sanayinin önemi artmış, kentin nüfus ve kentsel gelişimi hızlı bir değişime uğramış. Kentleşme sürecinde diğer kentlerimizden pekte farklı olmayan bir senaryo ile yoğun göç alan şehirde oluşan gecekondu alanları günümüz kentsel dönüşüm projelerinin hedefi olmaya devam ediyor.

Süper Kent Bursa dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

03.11.2015
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22