Ön Seçimli Yarışma Ürünü: Savunma Sanayi Müşteşarlığı Hizmet Binası

25. ARKİV Buluşması, 24 Aralık 2012 tarihinde Kalebodur sponsorluğunda Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müşteşarlığı'nda gerçekleşti.

Etkinlik, Uz Mimarlık ortakları Mehmet Soylu ve Mete Öz eşliğinde gerçekleşti. Buluşmaya Ercan Çoban, Aytek İtez, Neşe İtez, Hayri Anamurluoğlu, Lale Özgenel, Seden Cinasal Avcı, Ramazan Avcı, Levent Tümer, Mustafa Zeytin, Hümeyra Uçan, Özüm İtez, Mine Güney, İbrahim Kaçar, Hacer Yetiş, Emel İşçi, Can Ersan, Tuğba Demirci,Savunma Sanayi Müşteşarlığı'nda İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Demet Yakışır, Varlık Yönetimi Müdürü M. Tamer Özdemir, Kalebodur'dan Ayşe Çamcı, Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Emine Merdim Yılmaz, Ömer Yılmaz ve Aslı Uzunkaya katıldı.

Buluşma, Mehmet Soylu'nun sunumuyla başladı. Savunma Sanayi Müşteşarlığı Binası ön seçimli yarışma yöntemi ile yapılmış ve bu yöntem ile elde edilen ilk kamu binası. Mehmet Soylu bu yöntemden biraz bahsetti. Yarışmalar yönetmeliği yenilendikten sonra ön seçimli yarışma yöntemi oluşturulduğunu, genele çağrı yapıldığını, sadece katılmak için bazı koşulların olduğunu söyledi. Daha önceden bu tip bina yapmış olmak, 30.000 m² ofis binası tasarlamış olmak, yarışmalarda derece almış olmak bu koşullardan birkaçı. Soylu, 2000'lerden sonra ülkemizde yarışmalara karşı tutumun artık takdir edilecek bir noktaya geldiğini, artık kurumların binalarını elde ederken bu yöntemi kullanılmaya başladığını söyledi. Çoklu sunumlar arasından proje seçme yönteminin benimsenmeye başladığını da vurguladı.

Haftanın 7 gün olduğunu hissederek yaşadığımız bir dönemdi
Yarışmaya 20'ye yakın başvuru olduğunu söyleyen Soylu, uygulama projesinin çizimi sırasında kendilerine çok az süre verildiğini, bu süreci ekip arkadaşlarıyla beraber yoğun bir şekilde geçirdiklerini belirtti.

Sunum, bina ve yarışmalar üzerine yapılan konuşmaların ardından yapı Mehmet Soylu ve Mete Öz eşliğinde gezildi. İzin alınmadan gezilemeyecek olan bu yapı, Arkiv Buluşmaları ile deneyimlenmiş oldu.

Ayrıntılı bilgi için www.arkitera.com

ARKİV Buluşmaları Hakkında
Kapalı oturumlar halinde belli periyodlarda düzenlenen buluşmalarda her oturumda farklı bir proje geziliyor ve tartışılıyor. Buluşmaların kaydedildiği videolar, ARKİV'de ilgili projelerin başlıkları altında yayınlanıyor 

27.12.2012
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22