Mimarlar "Ya Sonra?" Diyecek

Arkitera Mimarlık Merkezi'nin mimarlık alanında her yıl düzenlediği en büyük etkinlik olan ARKIMEET bu sene, VitrA öncü sponsorluğunda 19-20 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul'da, Four Seasons Hotel The Bosphorus'ta yapılacak.

Her yıl "ARCHITECTS MEET in ISTANBUL" sloganıyla yapılan etkinlikte ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer aldığı konferans ve paneller düzenleniyor, ödül programlarıyla fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar onurlandırılıyor.

Etkinlik ve ödüllerin yanısıra katılımcılar arasında birebir ilişkilerin kurulması için fırsatların sunulması ve uygun buluşma ortamlarının yaratılması da ARKIMEET'in esas hedeflerinden biri.

ARKIMEET 2014 Teması "Ya Sonra?"
Internet'in ve ardından internetin getirdiği olanaklarla yeni bir kavram olarak hayatımıza giren sosyal medyanın da etkisiyle dünya hızla değişti. Bu değişim yine internetin yarattığı yeni ortamda interneti de aşarak gelişti ve gelişimi sürüyor. Hayatımızı her ölçekte ve kapasitede etkileyen bu gelişmeler doğal ve kaçınılmaz olarak fiziksel çevremizi; çalışma, eğlenme ve yaşama mekanlarımızı da dönüştürüyor. Bu dönüşümün nerelere uzanacağını, nasıl kentlerde yaşayacağımızı, artık neleri kullanmayacağımız ya da yeni hangi hizmet ve teknolojileri kullanacağımızı bilmiyoruz.

ARKIMEET 2014 bu belirsizlik ortamını "Ya Sonra?" sorusu ile masaya yatıracak. Etkinliğin cevap arayacağı bir dizi soru şunlar:

  • Sınırları aşıp küreselleştik; kazandık mı yoksa kaybettik mi?
  • Sosyal medya ile "sosyalleştik" mi, yoksa...?
  • Bugün geldiğimiz teknolojik devrim kentleri, binaları, kullandığımız ürünleri nasıl değiştiriyor?
  • Önümüzdeki bir iki yılı bile öngöremezken bu belirsizlik ortamı tasarımcıları nasıl etkileyecek?
  • Mimarlar ve tasarımcılar mevcut pozisyonlarını koruyabilecekler mi? Dönüşeceklerse nasıl dönüşecekler?
  • Bu algı ortamının kentlerin gelişmesindeki belirleyici gücü ne olacak?
  • Mimarlık bu hızlı ve inovatif süreç içinde kendisine nasıl yön çizecek?
  • Tasarımcılar mevcut ortamı bir fırsat ve trend olarak değerlendirebilecek mi?
  • Ve en önemlisi insanlık ve çevreyi nasıl bir gelecek bekliyor...

Tüm bu soruların sorulacağı ve belki de cevaplarının detaylı bir şekilde konuşulacağı ARKIMEET 2014 etkinliği ile ilgili tüm güncel bilgilere www.arkimeet.com web adresinden erişilebiliyor.

Etkinlik mimarlık odaklı olmak üzere tüm tasarım disiplinlerinin ilgiyle izleyeceği bir içerik sunacak. 15 Eylül 2014'e kadar ise etkinliğe katılım indirimli olarak 300 TL'den yapılabiliyor.

02.09.2014
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22