Yeni Bir Gezgin Aranıyor

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından bu yıl beşinci kez verilecek olan Türkiye'nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu için süreç başladı. 2016 teması “Tahribat” olarak belirlenen Seyahat Bursu projesine son başvuru tarihi ise 29 Şubat 2016 Pazartesi.

Neden Tahribat?
Bugün insanlık kendi uygarlık tarihinde hiç olmadığı kadar dramatik bir tüketim hırsı içerisinde... Doğayı, sanayinin ve teknolojinin hammadde kaynağı olarak gören bir sistemde insanın vicdani dürtülerinin değil, maksimum karın toplumda egemen belirleyici olması olağan.

Doğayı, yine bugünkü yeşil hareketler ile bu toplumsal ilişki ağından koparmak tartışmalı bir konu gibi gözüküyor. Çünkü insan öncelikle sistemin bir parçası olmaya devam ediyor. Fakat teknolojinin yıkıcı etkileri ve doğada bıraktığı tahribat her geçen gün artıyor.

Peki tahribatın boyutları ne? Tarih şayet insanoğlunun doğayla mücadele alanı ise bu dönemde nasıl yazılıyor?

Kaliteli bir fiziksel çevre için 15 yıl önce çıkılan bu yolda Seyahat Bursu 2016'nın teması "Tahribat" olarak belirlendi. Bu dönemi sadece fiziksel değil her yönüyle aktarabilecek bursiyer bu yıl Arkitera için tahribatın izini sürmeye davet ediliyor!

Seyahat Bursu’na Kimler Başvurabilir?
Arkitera Seyahat Bursu, 20 - 25 yaş arasındaki mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarının katılımına açık olacak. Bursiyer adaylarından, dünyanın ve/veya Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki anma mekânlarına ilişkin gezi planları hazırlamaları bekleniyor.

Kazanan aday, bir hafta seçeceği bir kenti 2016 temasına uygun olarak gezerken günlük yazılar yayınlayacak, fotoğraflar paylaşacak ve tüm seyahatini Arkitera Seyahat Bursu'na ait sosyal medya araçlarından takipçilerle paylaşacak.

Önceki yıllara ait  gezilere www.seyahatbursu.com adresinden ulaşılabilir. 

16.11.2015
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22