Blok Yapılaşmaya Farklı Bir Yorum: Extensa Bomonti Apartmanı

25 Ocak 2012 tarihinde Kalebodur sponsorluğunda 16. kez düzenlenen ARKİV Buluşması, Extensa Bomonti Apartmanı'nda gerçekleşti.

Buluşma'ya A / Y Mimarlık'tan Bahar Ünlü, Arketipo Design İç Mimarlık'tan Gökçe Kocatürk ve Esin Sözer, Atelye70'ten Doğu Kaptan, Brigitte Weber, Defne Önen, PAB'dan Pınar Gökbayrak, Burçin Yıldırım ve Ali Eray, Tekeli - Sisa Mimarlık'tan Dilgün Saklar ve Mehmet Emin Çakırkaya, Extensa'dan Özlem Gökçe, Swanke Hayden Connell Mimarlık'tan Fikret Karabulut, Bülent Dündar, Mine Alkan, Burcu Kocahan, Ceren Engin, Çağrı Helvacıoğlu, Duygu Kavzak, Esra Doğan, Duygu Gülaydın, Zeynep Orberk, Özge Saka ve Burcu Şenparlak, Kalebodur'dan Şebnem Birol, Uğur Çolakoğlu, Pelin Özgen ve Sinem Bilir, Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Emine Merdim Yılmaz ve Selin Biçer, Uğur Ceylan katıldı. Ayrıca https://twitter.com/mimarlikarsivi adresinden düzenlediğimiz kampanya sayesinde katılım hakkı kazananlar arasından Mehmet Tan ve Metecan Pakalın da Buluşma'daki yerlerini aldılar.

Swanke Hayden Connell Mimarlık'tan Burcu Şenparlak kısa bir hoşgeldin konuşmasıyla katılımcıları karşıladı, ardından Özge Saka sunumu gerçekleştirdi.

Saka sunumuna proje alanının bir uydu görüntüsü üzerinden vaziyet planı kararlarını açıklayarak başladı. Arsanın 2008 yılında projeden önceki halini değerlendiren Saka, burada depolar, imalathaneler gibi eski, yıkık dökük yapıların bulunduğunu anlattı. Arsanın hemen yanı başındaki organik semt pazarının önemini ve proje için değerinden de bahsetti. Yapının arka cephesine bakan sokağın oldukça dar olduğuna değinen Saka buradaki yaşama bu proje ile katkıda bulunduklarını ifade etti.

Sunumun ardından binanın çevresinde bir tur atıldı ve boş dairelerden 4 farklı tip gezildi.

Ayrıntılı bilgi için www.arkitera.com

ARKİV Buluşmaları Hakkında
Kapalı oturumlar halinde belli periyodlarda düzenlenen buluşmalarda her oturumda farklı bir proje geziliyor ve tartışılıyor. Buluşmaların kaydedildiği videolar, ARKİV'de ilgili projelerin başlıkları altında yayınlanıyor.

25.01.2012
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22