Arkitera'nın Yeni Gezgini Tam Gaz Yollarda

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez geçtiğimiz sene verilen ve "Türkiye'nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu" olma özelliğini de taşıyan Arkitera Seyahat Bursu'nun yeni gezgini seyahatine tam gaz devam ediyor. Gezginin kalan durakları; İznik, Bursa, Bandırma, Çanakkale, Ayvalık, Dikili ve İzmir.

Arkitera'nın yeni gezgini Ferhat Zeycan bursun bu seneki teması olan "düşük CO2 salımı"na uygun olarak hazırladığı rotasının tamamını sadece bisiklet kullanarak tamamlayacak ve bu şekilde ulaşımında sıfır karbon salımı yaparak 20 günde 9 şehri gezecek.

Arkitera Gezgini'nin İlk Durağı İstanbul'du
Ferhat Zeycan'ın seyahat teması Roman mahallelerinin oluşturduğu "Getto"ları mimari ve sosyal açıdan deneyimlemek. Bu temaya yönelik yolculuğuna 1 Eylül'de İstanbul'dan başlayan Zeycan'ın ilk durakları Tarlabaşı, Fener-Balat ve Fikirtepe Mahalleri oldu.

İkinci Durak Sakarya Oldu
3 Eylül Sabahı İstanbul'dan Sakarya'ya doğru yola çıkan Ferhat ikinci durağı olan Sakarya'daki gezisine Dernekkırı Prefabrikleri'nden başladı. Depremden sonra inşa edilen ve bugün 10.000'in üzerinde sakini olan bu konutların prefabrikten ziyade yıkık ahşap iskeletler olduğunu söyleyen Ferhat burada yaşanabilir bir yerleşim biriminden eser kalmadığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Yolculuğuna 5-6 Eylül'de İznik'te devam etmekte olan Arkitera gezgininin programı şöyle:
7-8 Eylül Bursa
9-10 Eylül Bandırma
11-13 Eylül Çanakkale
14-15 Eylül Ayvalık
16 Eylül Dikili
17-20 Eylül İzmir

Ferhat Zeycan seyahati boyunca kamerası ile gezdiği yerleri, oradaki yaşantıları an ve an takipçilerine aktarıyor; eskiz, fotoğraf ve yazılarla da paylaşımlarını zenginleştiriyor.

Yolculuğu ve duraklarıyla ilgili Ferhat Zeycan'a soru sormak isteyenler twitter.com/seyahatbursu adresinden iletişime geçebilirler.

Arkitera Gezgini'nin yol hikayesi aşağıdaki adreslerden takip edilebilir:
http://www.seyahatbursu.com/

https://www.facebook.com/arkiteraon

twitter.com/seyahatbursu

03.09.2012
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22