Arkitera'nın Yeni Gezgini Belli Oldu!

Arkitera Mimarlık Merkezi'nin gezgin ruhlu öğrencilere yönelik düzenlendiği Arkitera Seyahat Bursu'nun bu seneki sahibi belli oldu.

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez geçtiğimiz sene verilen ve "Türkiye'nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu" olma özelliğini de taşıyan Arkitera Seyahat Bursu'nun bu seneki sahibi belli oldu. Arkitera Seyahat Bursu Final Jürisi, 25 Şubat Cumartesi günü Arkitera Mimarlık Merkezi'nde 6 adet finalistin bireysel sunumları ile gerçekleşti. Jüride, mimar ve şehir plancılarından oluşan editoryal kadro ile Arkitera'nın geçen seneki gezgini Yelta Köm yer aldı. 6 adayın sunumlarının oldukça başarılı olduğu değerlendirme sürecinde adayların yaratıcı ve farklı fikirleri, tema ve rotaları arasındaki ilişkisi ile ulaşımdaki karbon salımı miktarları dikkate alındı. Sunumların ardından yapılan oylama sonucu Arkitera'nın yeni gezgini bursun bu seneki teması olan "düşük CO2 salımı" konusunda oldukça duyarlı bir öneri getiren Ferhat Zeycan oldu.
Ferhat Zeycan, seyahatinin tamamını sadece bisiklet kullanarak tamamlayacak ve bu şekilde ulaşımında sıfır karbon salımı yapacak.

15 günde 9 şehiri gezecek, 1254 km pedal çevirecek
Ferhat Zeycan'ın teması Roman mahallelerinin oluşturduğu "Getto"ları mimari ve sosyal açıdan deneyimlemek... Bu temaya yönelik Edirne'den başlayarak, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve İzmir olmak üzere 15 günde 9 şehri bisiklet ile gezecek. Seyahati boyunca bisikleti ile saatte ortalama hızını 20 km/sa olarak belirleyen gezgin, toplam 1254 km yapacak.

Ferhat Zeycan'ın heyecan verici ve merak uyandıran bir önerisi de bisiklet seyahati boyunca kullanacağı HELMET CAM ile online olarak izlenimlerini aktaracak olması. Seyahati boyunca kamerası ile gezdiği yerleri, oradaki yaşantıları an ve an takipçilerine aktaracağını ifade eden Ferhat Zeycan, eskiz, fotoğraf ve yazılarla da paylaşımlarını zenginleştirecek.

Ferhat Zeycan sosyal medya üzerinden paylaşımlarını twitter.com/seyahatbursu ve facebook.com/arkiteraon hesabından yapacak, tutacağı web günlüğü ise www.seyahatbursu.com adresinden takip edilebilecek.

Ferhat Zeycan Kimdir?
1988 yılında Denizli'de doğan Ferhat Zeycan, ikinci üniversitesi olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde 2. sınıf öğrencisi. Blog yazarlığı, fotoğrafçılık ve video konularında ilgili olan Ferhat Zeycan, bisiklete binmeyi bir hayat tarzı olarak benimsemiş. Erden Eruç ve Gürkan Genç gibi önemli sporculardan ilham aldığını ifade eden Ferhat, Türkiye'yi bisiklet ile gezmeyi hep istediğini, Arkitera'nın da bu hayallerini gerçekleştirmesine destek olduğunu söyledi. Ferhat Zeycan'ın profil sayfasına http://about.me/ferhatzeycan adresinden ulaşabilirsiniz.

01.03.2012
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22