Arkitera Seyahat Bursu 2017 için Başvurular Başladı

Bu yıl Geberit sponsorluğunda düzenlenen ve teması "Zaman Geçer..." olarak belirlenen Seyahat Bursu 2017 için son başvuru tarihi 17 Nisan 2017.

Seyahat Bursu Konusu
Zaman ve mekanda var olan insanoğlunun zamana direnen mekanlar inşa etme hevesi, bugün yüzyıllar öncesinden gelen yapıların karşısında hala heyecan duyabilmemizi sağlıyor. Bin yıllar önce yükselmiş bir yapı, zamanın ötesine geçmek ve kalıcı olmak için insanın verdiği çabanın büyüklüğüne işaret ediyor. Bugün artık yok olmuş medeniyetlerin izini günümüzde ayakta olan yapıları üzerinden sürebiliyoruz. En kalıcı yapıyı inşa eden medeniyet en zamansız hikayenin de sahibi oluyor. Peki hızla ve hep yeni olanla kendini tanımlayan 20.yüzyıl ve sonrasında üretilen mimarlık zamanla nasıl bir ilişki kuruyor? Çağdaş dünyanın hızlı çocukları da ataları gibi zamansızlığa mı göz dikiyorlar? Günümüz mimarlığı da kalıcı olmak mı istiyor? Zaman geçiyor ve mimarlığımız kalıyor mu?

Bu sene Arkitera Seyahat Bursu'nda 20. yüzyıl sonrası yapılan yapılarda 'kalıcılık' ve 'zaman' fikrinin nasıl farklı şekillerde ele alındığına bakıyoruz. Bu bağlamda zamanın mimarlığa etkisini ve mimarlığın kalıcılığını sorgulayan bir rota belirlemenizi istiyoruz. "Zaman Geçer..." temasıyla bu yıl sizleri 20. yüzyıl sonrası mimarlığında zamanı ve kalıcılığı sorgulamaya davet ediyoruz.

Değerlendirme Kriterleri
Bursiyer adaylarından, dünyanın ve/veya Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki gezi planları hazırlamaları bekleniyor.

Bursiyerin seçilmesinde aşağıdaki kıstaslara dikkat edilecektir:

Bursiyerin bireysel gelişimine katkı sağlamasına.
Arkitera'nın konuyla ilgisi göz önüne alınarak içeriğin tüm platformlarda konunun zenginleştirilmesine sağlayacağı katkı.
Bursiyerin sunacağı bütçenin ekonomik olması, değerlendirme kriterlerinden biridir.

Takvim
Arkitera Seyahat Bursu 2017'nin İlanı: 6 Şubat 2017
Son Başvuru Tarihi: 17 Nisan 2017
Finalistlerin Açıklanması: 20 Nisan 2017
Finalistlerin Sunumları: 24-28 Nisan 2017
Kazananın Açıklanması: 2 Mayıs 2017
Seyahat Aralığı: 1 Haziran - 31 Temmuz 2017

06.02.2017
Cemil Topuzlu Caddesi
İş Bankası Blokları A Blok Daire 8
34726 Dalyan Kadıköy İstanbul TÜRKİYE

T: +90 (216) 355 07 22